Zvládnite zápal prinosových dutín

Silné tlaky v oblasti čela, dlho pretrvávajúca nádcha, hnisavý výtok z nosa, vysoká horúčka – to sú základné príznaky sprevádzajúce zápal prinosových dutín, s ktorými sa borí veľa ľudí (pričom často svoje ťažkosti ani nepoznajú).

 

Prinosové dutiny (vzduchom naplnené priestory vo vnútri tvárovej časti lebky) zabezpečujú tepelnú ochranu mozgu a očníc, zodpovedajú za správny prenos hlasu (vedú a prijímajú zvuky, modulujú hlas) a plnia aj respiračnú funkciu (ohrievajú, čistia a zvlhčujú vdychovaný vzduch). S nosovou dutinou sú spojené prirodzenými otvormi v jej bočnej stene. Ak dôjde k upchatiu prinosových dutín a hlien z nich už nemôže voľne vytekať, naruší sa ich funkcia, objaví sa bolesť a začína sa zápal.

 

Zápal prinosových dutín je spôsobený bakteriálnou infekciou. Baktérie postupne upchajú spojenia nosovej dutiny s prinosovými dutinami a vyvolajú opuch, čím vznikne podtlak v oblasti čela, ktorý je škodlivý pre nosovú sliznicu. V záujme zníženia rizika zápalu prinosových dutín je vhodné dodržiavať niekoľko zásad. Pri nádche je veľmi dôležité odstraňovať hlieny z upchatého nosa (ich nahromadenie blokuje orgány spojené s ústím nosovej dutiny). Nemenej dôležité je vyhýbať sa nečistotám vo vzduchu (napr. cigaretovému dymu, škodlivým chemickým zlúčeninám a peľu), ktoré môžu spôsobovať podráždenie. Nesmieme zabúdať ani na správnu vlhkosť vzduchu, pravidelné čistenie filtrov v klimatizácii, pitie veľkého množstva tekutín a vyhýbanie sa látkam spôsobujúcim precitlivenosť (alergické reakcie najčastejšie vyvolávajú: jaseň, lipa, jelša a lieska).

 

 Horúčka, sekrécia, nádcha - príznaky zápalu vedľajších nosových dutín. Nájdite riešenia OLYNTH®.Na upchaté a bolestivé prinosové dutiny pomôžu aj domáce metódy. Úľavu prináša obklad z jódovo-brómovej soli, ktorý urýchľuje proces čistenia nosa a prinosových dutín. V mnohých domácnostiach sa používajú hrejivé masti, obklady z teplého hrachu alebo horčice a vdychovanie záparu z cibule, cesnaku a čerstvo nastrúhaného chrenu (s cieľom vynútiť kýchanie, čiže prečistenie nosa a prinosových dutín). Medzi prírodné metódy boja so zápalom prinosových dutín patria aj inhalácie s prídavkom byliniek a éterických olejov. Zápary zmierňujú bolesť a riedia hlieny, ktoré sa vďaka tomu dajú účinne odstrániť. Neznižujú však prekrvenie nosovej sliznice, pretože vyvolávajú len potenie.

 

 

Domáce spôsoby liečby nádchy je vhodné doplniť príslušnými liekmi. Môžeme siahnuť po nosových roztokových aerodisperziách OLYNTH®, ktoré vďaka obsahu xylometazolínu sťahujú cievky nosovej sliznice, zmierňujú jej opuch a uľahčujú dýchanie nosom.

 

Ak pozorované príznaky zápalu prinosových dutín neustupujú alebo sú ešte výraznejšie, je nevyhnutné požiadať o pomoc laryngológa. Lekárske vyšetrenie pomôže dôkladne zanalyzovať problém a lekár rozhodne o ďalšom postupe.

 

Literatúra:

Choroby ucha, nosa i gardła z chirurgią głowy i szyi, opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo Medyczne Urban & Partner, 2012.

 

Ďalšie články

Ako si správne čistiť nos pri nádche?Spoznajte typy nádchyZabojujte s nádchou rýchlo
;