Zabojujte s nádchou rýchlo

Pri ceste do práce stretnete niekoľko kýchajúcich ľudí, kolegyňa pri stole sa nevie odtrhnúť od balíčka vreckoviek a spolubývajúci začne pociťovať škrabanie v hrdle, oslabenie a podráždenie. Nemáte šancu! Kontakt s vírusmi spôsobí, že zápal nosovej sliznice po dvoch dňoch dostihne aj vás. Ako zmierniť príznaky nádchy? Čím ich liečiť? Existuje viacero osvedčených metód, ktoré sa oplatí použiť.

 

Nádcha je prenosným ochorením. Vírusy sa do zdravého organizmu dostanú v kvapkách tzv. kvapôčkovou infekciou. Stačí, že sa chorý objaví v tej istej miestnosti ako vy, alebo tam bol predtým. V takom prípade začnete pociťovať príznaky, ako napríklad: škrabanie v nose, celkové oslabenie. Následne sa rozšíria cievky nosovej sliznice, vznikne opuch nosovej sliznice a začnete mať ťažkosti s dýchaním nosom. Komplikuje vám to fungovanie a vykonávanie bežných činností počas dňa a negatívne ovplyvňuje zaspávanie a pokojný spánok v noci. V boji s vírusmi vám môžu pomôcť inhalácie rumančekového záparu, horúci kúpeľ alebo čaj s medom a zázvorom. Počas prvých dní infekcie treba zostať doma, aby sa telo rýchlo zbavilo „narušiteľov“. Nezabúdajte, že na začiatku choroby ste „prenášačmi infekcie“ a rýchlo môžete niekoho nakaziť.

 

OLYNTH® riešenie pre rýchle uvoľnenie nosa a prínosových dutín.

 

 

Osvedčeným domácim liekom na nádchu je rozohriatie nôh horúcou vodou s kuchynskou soľou a kúpeľ s prídavkom mätového alebo eukalyptového oleja. Rovnako dôležitý pre posilnenie organizmu je aj odpočinok. Pred spaním si natrite chodidlá gáfrovou masťou, obujte si hrubé vlnené ponožky a zabaľte sa do ďalšej deky, aby ste sa v noci vypotili. Je vhodné zadovážiť si lieky, ktoré pomôžu uvoľniť dýchanie nosom a zmierniť príznaky nádchy. Nosová roztoková aerodisperzia, napríklad OLYNTH® HA 0,1 %, uvoľňuje nos vďaka obsahu xylometazolínu. Zvlhčuje nosovú sliznicu vďaka trom zvlhčujúcim látkam. 

 

 

Pri nádche nezabúdajte na správnu hygienu nosovej dutiny a používanie antibakteriálneho mydla na umývanie rúk. Na čistenie nosa je najlepšie používať mäkké jednorazové vreckovky a na zmiernenie podráždenej kože v okolí nosa hydratačné krémy. S cieľom posilniť organizmus je potrebné pravidelne konzumovať ovocie a zeleninu, ktoré telu dodávajú veľa vitamínov (napr. jablká, citróny, paradajky a zemiaky obsahujú vysoké množstvá vitamínu C, grapefruity, melón a broskyne sú bohaté na vitamín A). Zároveň treba predchádzať šíreniu choroboplodných mikrooganizmov a upratovať domácnosť nielen s použitím čistiacich prostriedkov, ale aj prostriedkov, ktoré ničia baktérie.

 

 

Literatúra: 

P. Rapiejko, A. Lipiec, Podział nieżytów nosa, [v:] „Alergia”, 2013, nr 2, s. 6-8.

Ďalšie články

Ako si správne čistiť nos pri nádche?Spoznajte typy nádchyAlergická nádcha – spoznajte ju a predchádzajte jej
;