Nádcha sa prejavuje nadmernou tvorbou hlienov v nose. Tento stav má niekoľko príčin: zápal nosovej sliznice sa môže objaviť spolu s prechladnutím a chrípkou alebo po kontakte s alergénmi či dráždivými látkami. Vzhľadom na to rozlišujeme vírusovú nádchu, bakteriálnu nádchu, alergickú nádchu a vazomotorickú nádchu.
Nádcha, ktorá sa objavuje počas sezóny prechladnutí, býva zväčša vyvolaná vírusovou infekciou. Práve tento typ nádchy nás najčastejšie trápi na jeseň a na jar. Oslabenie imunity nasleduje v dôsledku kontaktu so škodlivými mikroorganizmami, napríklad aj rinovírusmi (vírusmi vyvolávajúcimi zápal nosovej sliznice). Patogénne mikroorganizmy sa prenášajú kvapôčkami vo vzduchu obvykle vtedy, ak sme v jednej miestnosti s kýchajúcim alebo kašľajúcim človekom. Keď preniknú do nášho organizmu, začnú sa množiť a vyvolajú zápal. V prípade zápalu nosovej sliznice sa jej cievy nadmerne naplnia krvou, rozšíria sa a nosová sliznica opuchne. Ide o správnu obrannú reakciu tela. Začneme pociťovať problémy s dýchaním nosom a veľmi často nás trápi aj bolesť hlavy. Výtok tvoriaci sa v nose je spočiatku vodnatý (súvisí to s prekrvením ciev v nose), ale v priebehu choroby hustne.
Bakteriálna nádcha sa objavuje v dôsledku bakteriálnej nákazy nosovej sliznice poškodenej vírusmi. Prítomnosť hnisu a hlienov v nosových kanálikoch spôsobí, že výtok zmení farbu – z bezfarebného na žltkastý alebo zelenkavý.
Alergická nádcha (označovaná ako senná nádcha) nie je nákazlivá. V prípade stáleho kontaktu s alergénom môže byť chronická, sezónna alebo celoročná. U niektorých ľudí sa prejaví pri kontakte s roztočmi v prachu z domácnosti, so zvieracou srsťou alebo dymom. Ďalších trápi alergická nádcha, keď začnú kvitnúť rastliny alebo stromy. U alergikov vzniká vodnatý, bezfarebný, pomerne rozsiahly výtok, ktorý nemení svoju konzistenciu. Pre alergiu je charakteristický aj zápal spojoviek, začervenanie očí, slzenie, poruchy spánku a koncentrácie, ale zvýšená teplota sa vyskytuje pomerne zriedka. Pri alergii veľmi často užívame antihistaminiká. Nesmieme však zabúdať, že síce zmierňujú svrbenie a zastavujú výtok z nosa, ale nos neodblokujú. Z tohto dôvodu je nevyhnutné použiť lieky, ktoré dodatočne spriechodnia nos (napr. lieky OLYNTH®).
Vazomotorická nádcha nie je dôsledkom infekcie ani precitlivenosti. Môže ju spôsobovať prudká zmena teploty (napr. po príchode zvonka do vyhriateho priestoru ako napríklad do autobusu), pikantné jedlo, vykonávanie telesnej aktivity, vystavenie sa silnému svetlu alebo zmena polohy zo zvislej na vodorovnú.
S pocitom upchatého nosa možno bojovať používaním príslušných liekov. Pri nádche často pociťujeme sucho v nose. Je preto vhodné siahnuť po liekoch, ktoré spôsobujú nielen uvoľnenie dýchania nosom, ale aj zvlhčenie nosovej sliznice. Dobrým riešením je použitie lieku OLYNTH® HA 0,1 %, pretože zvlhčuje nosovú sliznicu vďaka trom zvlhčujúcim látkam.
Literatúra:
A. Emeryk, P. Rapiejko, A. Lipiec, Alergiczny nieżyt nosa, Poznań 2013.
P. Rapiejko, A. Lipiec, Podział nieżytów nosa, [v:] „Alergia”, 2013, nr 2, s. 6-8.