Mýty o nádche

Hneď ako nádcha udrie, budete sa cítiť naozaj „pod psa“. V hlave sa Vám spustí kolotoč najrôznejších možností, ako s ňou zatočiť. Čo ale platí a čo nie?
 
Nádchu vyliečia minerály a morské soli
NIE. Nosové spreje s minerálmi a morskými soľami slúžia predovšetkým ako prevencia a zvlhčujú nosovú sliznicu. Na rozdiel od nosových sprejov (liekov) neobsahujú liečivo, ktoré pri dodržiavaní pokynov uvedených v priloženej informácii pre používateľa lieči nádchu.
 
Všetko, čo môžete pri nádche robiť, je čakať, kým prejde
NIE. Nádcha spôsobuje opuch nosovej sliznice. Usilovné siakanie a ničnerobenie ju nevyrieši. Omnoho účinnejšie je použiť nosový sprej, ktorý obsahuje liečivá, a tie dokážu opuch zmierniť. Správnym používaním podľa priloženej informácie pre používateľa docielite úľavu.
 
Nádcha nie je vážne ochorenie, nevadí, keď s ňou budete chodiť medzi ľudí
NIE. Nádcha sa prenáša kvapôčkovou infekciou a najmä v prvých troch dňoch môžete nakaziť veľa ľudí vo svojom okolí. Lepšie je preto nádchu liečiť. Stála izbová teplota, dostatok tekutín a telesný aj duševný odpočinok naštartujú obranné mechanizmy, a tým pomôžu pri liečbe. Navyše pokoj Vám pomôže vyhnúť sa možným komplikáciám v podobe závažnejších ochorení.
 
Spreje do nosa nezaberajú, nevyplatí sa ich používať
NIE. Správnym používaním podľa priloženej informácie pre používateľa docielite úľavu. Liečivo obsiahnuté v nosových sprejoch uvoľní upchatý nos a pomôže vám lepšie dýchať a spať. Pomocné látky obsiahnuté v niektorých nosových sprejoch alebo nosových kvapkách majú navyše na nosovú sliznicu ďalšie pozitívne účinky (napr. regenerácia, zvlhčenie).
 
Bežnú nádchu vyliečia antibiotiká
NIE. Antibiotiká zaberajú iba na bakteriálne infekcie. Pri liečbe nekomplikovanej akútnej nádchy nepomôžu.
 
Užívanie vitamínov nádchu vylieči
NIE. Teda nie tak úplne. Užívanie vitamínov posilňuje odolnosť organizmu, môže teda pomôcť nádche predísť, nie ju však vyliečiť.
 
Pobyt vonku v zime môže spôsobiť nádchu
NIE. Bolo by jednoduché všetko zviesť na matku prírodu, ale úplne tomu tak nie je. Vírusom spôsobujúcim nádchu sa najlepšie darí vo vykúrených a uzavretých miestnostiach.
 
Nádcha sa prenáša bozkávaním
NIE. Najčastejšie z rodiny virusov sú pri nádche rinovírusy, ktoré sa do tela dostávajú najmä sliznicou očí a nosa.
 
Pri nádche šport nevadí
NIE. Pri nádche je oslabený imunitný systém. Veľká fyzická námaha môže viesť k závažnejším a komplikovanejším ochoreniam, ako sú napríklad angína alebo zápal priedušiek. V čase prechladnutia je teda lepšie šport úplne vynechať, venovať sa viac odpočinku a dopriať si dostatočný spánok, ktorý posilní obranné mechanizmy.
 
Najlepšou prevenciou nádchy je dostatočne teplé oblečenie
NIE. Aj keď nás mamičky a babičky celé detstvo a dokonca aj v dospelosti nabádali k tomu, aby sme „vrstvili“ a poriadne sa obliekali, nemá nádcha s pobytom v chlade nič spoločného. Avšak teplé oblečenie pomáha pred prechladnutím organizmu. A ako vieme, prechladnutý organizmus znamená oslabenú imunitu a tým pádom väčšiu náchylnosť na nachladnutie.
 
Siakanie uvoľní upchatý nos
NIE. Dôvodom, prečo sa nám pri nádche zle dýcha, nie je iba zahlienený nos, ale aj zdurenie nosovej sliznice.
 

Ďalšie články

Ako si správne čistiť nos pri nádche?Spoznajte typy nádchyZabojujte s nádchou rýchlo
;