Zápal nosovej sliznice, katar, vírusová infekcia horných dýchacích ciest, opuch nosovej sliznice – všetky tieto ťažkosti ľudovo nazývame nádcha. Existuje niekoľko typov nádchy, napr.: akútna (začína sa náhle a obvykle ju vyvoláva vírusová infekcia), chronická (napr. vyvolaná alergénmi) a epizodická (vzniká vplyvom nešpecifických faktorov, ako je napríklad zmena teploty vzduchu, cigaretový dym, telesná námaha alebo dráždivé látky).
Infekčná nádcha – ochorenie, pred ktorým sa ťažko chrániť, najčastejšie nás postihuje na jeseň a v zime. Proti nádche neexistuje žiadne očkovanie a nakaziť sa ňou možno veľmi rýchlo. Stačí podanie ruky v práci, alebo kýchajúci sused v autobuse alebo električke. Klasickú nádchu síce zľahčujeme, utešujeme sa slovami, že „liečená nádcha trvá sedem dní, neliečená týždeň“, ale môže vyvolať závažné komplikácie, napr. zápal prinosových dutín, zápal ucha, dokonca aj zápal priedušiek. Vznikajúce infekcie navyše často poškodzujú nosovú sliznicu, ktorá prestane plniť svoju ochrannú úlohu.
Sliznica horných dýchacích ciest, presnejšie povedané lepkavý hlien, ktorým je pokrytá, je istý druh pasce, do ktorej sa chytia škodlivé vírusy. Tento hlien má izolovať a zastaviť prienik prachu a peľu rastlín do pľúc. Nosová sliznica je dobre pripravená na ochrannú úlohu. Pozostáva z troch vrstiev: epitelu, základnej vrstvy a submukóznej vrstvy.
Prvá vrstva je vybavená riasinkami, ktoré sa začínajú vlniť a rýchlo pohybovať (približne 1000-krát za minútu), keď sa nahromadia rôzne nečistoty a vírusy. Vznikajúci proces vnímame ako „šteklenie“ a svrbenie, v dôsledku čoho kýchame (čím zároveň odstránime nečistoty z nosa). Zdravý nos účinne zablokuje rozličné nečistoty. Ak je imunitný systém oslabený alebo nosová sliznica vysušená, vírusy sa dostanú hlbšie, preniknú do buniek epitelu, rozmnožia sa a vyvolajú zápalový proces. Náš imunitný systém v takom prípade rýchlo zareaguje a na miesto infekcie vyšle biele krvinky (lymfocyty). Cievky sa rozšíria, spôsobia opuch nosovej sliznice (upchatie nosa) a intenzívnu tvorbu hlienov. Konzistencia a farba hlienu sa postupom ochorenia mení. Spočiatku je priesvitný a vodnatý. Narastajúci počet bielych krviniek v ďalšej fáze zmení tekuté hlieny na bielozelený alebo žltý, hustý maz, ktorý je ťažké odstrániť. Počiatočné fázy vzniku prechladnutia sprevádzajú okrem upchatia nosa a tekutého výtoku aj iné príznaky, ako napríklad: pocit choroby, oslabenie, bolesť hlavy.
Upchatý nos sťažuje dýchanie nosom, začíname preto dýchať ústami. Studený vzduch, rôzne pele a choroboplodné mikroorganizmy, ktoré sa v ňom nachádzajú, sa cez ústa dostanú do priedušiek. V takom prípadne ešte ľahšie „nachytáme“ ďalšie infekcie, ako sú napríklad rôzne infekcie pľúc alebo priedušiek. Z tohto dôvodu je dôležité okamžite začať liečbu a spriechodniť dýchacie cesty, aby sme znovu mohli začať dýchať nosom. Nosové aerodisperzie, ako napríklad OLYNTH®, môžu byť v takomto prípade veľmi prínosné. Vďaka xylometazolínu, ktorý sa nachádza v nosových roztokových aerodisperziách OLYNTH® 0,1 % , OLYNTH® HA 0,1 % a OLYNTH® PLUS, dochádza k stiahnutiu cievok prítomných v nosovej sliznici a k zmierneniu opuchu.
Literatúru:
P. Dąbrowski, Zapalenie górnych dróg oddechowych, [v:] „Przewodnik Lekarza”, 2002, 5, 3, s. 37–42.