Alergická nádcha – spoznajte ju a predchádzajte jej

Na jar kvitnú stromy, kríky a iné rastliny. Je to čarovné obdobie, kedy si môžeme oddýchnuť na čerstvom vzduchu, usporiadať piknik na lúke alebo sa vybrať na prechádzku do lesa. Žiaľ, pre alergikov je to veľmi ťažké obdobie. Zápalom nosovej sliznice vyvolaným peľmi tráv, stromov a burín trpí veľmi veľa ľudí.

 

Nádcha, kýchanie a škrabanie v hrdle sú časté príznaky, ktoré si môžeme pomýliť s prechladnutím. Hoci prichádzajú sezónne a každý rok, veľa ľudí, u ktorých sa alergia prejaví prvýkrát, si neuvedomí, že príčinou ich ťažkostí s dýchaním, slzenia a zápalu nosa sú vdychované alergény.

 

Máj je skutočnou explóziou peľu. V tomto čase kvitnú stromy (najmä breza) a začína sa šíriť peľ tráv (najmä palina, kostrava lúčna, reznačka laločnatá) – to všetko sú rastliny, na ktoré sú alergici najčastejšie citliví. Príznaky, ktoré vyvolávajú (napr. senná nádcha, pnutie v okolí nosa, pálenie spojoviek a slzenie, ťažkosti so spánkom, svrbenie v nose, bolesti hlavy, zahlienenie), komplikujú vykonávanie bežných každodenných aktivít, ako napríklad: čítanie, používanie počítača alebo športovanie. Okrem toho spôsobujú aj oslabenie a podráždenie. K peľom, ktoré dráždia nosovú sliznicu, patrí napríklad peľ liesky, jelše, žihľavy, skorocelu a raže.

 

Senná nádcha je obranná reakcia tela na antigény, ktoré sa nachádzajú v peľoch rastlín, stromov, kríkov a tráv. Bežné príznaky prvej alergie sa objavia už v detstve alebo počas dospievania (u detí, dospievajúcich a dospelých do dvadsať rokov). Alergický zápal nosovej sliznice vzniká pri kontakte s látkou, ktorú organizmus chybne identifikuje ako hrozbu, v dôsledku čoho začne produkovať protilátky. Každý ďalší kontakt s takou látkou vyvoláva vylúčenie histamínu a silné ťažkosti pozorovateľné hneď po kontakte s alergénmi), napr. vodnatý výtok z nosa, slzenie.

 

Prípravky OLYNTH® sú tiež riešením pri sennej nádche

Alergii ťažko predchádzať, pokiaľ je človek v kontakte s alergénmi. Preto by sme mali vedieť, ako si s ňou poradiť. Príznaky sennej nádchy možno zmierniť niekoľkými spôsobmi. Alergici najčastejšie užívajú antihistaminiká, ktoré im pomáhajú zvládnuť výtok z nosa, reflexné kýchanie, svrbenie a slzenie očí a svrbenie a začervenanie kože, nemajú však veľký účinok na upchatie nosa. Pri užívaní antihistaminík sa preto oplatí používať aj lieky, ktoré uvoľňujú opuch nosovej sliznice, ako sú napríklad nosové roztokové aerodisperzie OLYNTH® 0,1 % alebo OLYNTH® HA 0,1 %a OLYNTH® PLUS 1 mg/50 mg/ml. Tieto lieky sa však môžu používať len obmedzený čas, preto je veľmi dôležité riadiť sa pokynmi v písomnej informácii pre používateľa takéhoto lieku. Na jar, keď sa začína uvoľňovať peľ rastlín, sa treba chrániť pred alergénmi. Nezabúdajte ani na časté umývanie tváre, dodržiavanie čistoty v domácnosti a na pracovisku, prípadne na nosenie ochranného rúška.

 

 

Literatúra::

  1. Jakimowicz-Klein Barbara, Alergia u dzieci i dorosłych. Profilaktyka i skuteczne metody leczenia, Wydawnictwo Astrum, 2015.
  2. Wrotek Katarzyna, Alergia, Septem, 2006.
  3. Słowińska Anna, Alergie układu oddechowego – katar sienny, [v:] „Medycyna Rodzinna”, 2003, č. 2, s. 77-84.
  4. Rapiejko Piotr, Alergiczny nieżyt nosa – 42 pytania i odpowiedzi, Warszawa, 2014.
  5. Emeryk Andrzej, Leki przeciwhistaminowe w chorobach alergicznych – co jest ważne dla lekarza i pacjenta?, [v:] „Alergologia”, 2009, č. 1.
  6. A. Samoliński, Przewlekłe nieżyty nosa, [w:] „Alergia”, 2014, nr 3, s. 49-55.

http://alergia.org.pl/lek/index.php?option=com_content&task=view&id=453&Itemid=79 źródło do danych liczbowych

 

Ďalšie články

Ako si správne čistiť nos pri nádche?Spoznajte typy nádchyZabojujte s nádchou rýchlo
;