Upchatý nos u detí
Zápal nosovej sliznice (ľudovo nádcha) patrí medzi najbežnejšie zdravotné ťažkosti, ktoré nás potrápia prinajmenšom raz ročne. Deti „dostanú“ nádchu oveľa rýchlejšie ako dospelí a oveľa horšie ju aj znášajú. Sťažené dýchanie, upchatý nos a nepokojný spánok neustále prerušovaný nepriechodným nosom tvoria len časť problémov, ktoré počas infekcie trápia deti a ich rodičov. Ako teda zmierniť tieto príznaky?
Nádcha obvykle signalizuje prechladnutie, alergickú reakciu alebo chrípku. Začína sa kýchaním, pocitom upchatého nosa, potom sa objaví vodnatý výtok, ktorý približne po štyroch dňoch zhustne. Tieto príznaky často sprevádza porucha čuchu, nevnímame vôňu ani chuť jedla, nemáme chuť do jedla, sme podráždení a cítime sa čoraz horšie. Tieto ťažkosti nemožno ignorovať ani u detí.
Deti môže trápiť vírusová nádcha (prekonávajú ju niekoľkokrát v roku, kým ešte nemajú plne vyvinutý imunitný systém) alebo bakteriálna nádcha, označovaná aj ako hnisavá (objavuje sa bielo-žltý alebo zelený výtok, ktorý si vyžaduje antibiotickú liečbu). Zápal nosovej sliznice možno liečiť viacerými domácimi metódami (napr. inhaláciami záparov z byliniek, mliekom s medom, cesnakom alebo zázvorom), prípadne liekmi na zmiernenie opuchu nosovej sliznice s obsahom xylometazolínu, ako je napríklad OLYNTH® 0,05 % alebo OLYNTH® HA 0,05 %. Pomáhajú odstrániť nahromadené hlieny a obnoviť voľné dýchanie tým, že sťahujú cievky nosovej sliznice a zmierňujú opuch nosovej sliznice.
Ak máme doma choré dieťa (a nielen vtedy), nesmieme zabúdať na pravidelné vetranie domácnosti a zabezpečenie správnej vlhkosti v miestnosti (tu sa osvedčili zvlhčovače alebo mokrý uterák na radiátore). V boji s nádchou pomôže aj fyziologický roztok kuchynskej soli alebo morská voda v aerodisperzii, ktoré zriedia hlieny, masť z majoránu s protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami, ako aj pravidelné čistenie nosa (napr. u malých detí pomocou tzv. hrušky alebo odsávačky). Nemenej dôležité je piť veľké množstvo tekutín (vody).
V jesennom a zimnom období by sme mali venovať osobitnú pozornosť deťom do 12 rokov, ktoré ešte nemajú plne vyvinutý imunitný systém. Nádcha, ktorá sa objavuje u detí v tomto veku, nesie so sebou veľké nebezpečenstvo komplikácií, napríklad zápalu ucha. Iná anatómia Eustachovej trubice u malých detí ako u dospelých zvyšuje náchylnosť na ochorenia na zápal ucha.
Sluchová trubica, ktorá spája stredné ucho s hornou časťou hrdla, je u detí široká a neustále otvorená, preto sa do nej veľmi rýchlo dostanú nahromadené hlieny. V takomto prípade je možné použiť lieky OLYNTH® 0,05 % alebo OLYNTH® HA 0,05 %alebo OLYNTH® PLUS 0,5 mg/50 mg/ml, ktoré vďaka obsahu xylometazolínu zmierňujú opuch nosovej sliznice a pomáhajú odstraňovať sekrét (aby neprenikol do sluchovej trubice). Znižuje sa tým riziko šírenia infekcie.
Literatúra::
Górnicka Jadwiga, Nie daj się przeziębieniu! Receptury natury, AWM Morex, 2014.
Iwanowicz-Palus Grażyna, Ciąża, poród, macierzyństwo, Wydawnictwo Rea, 2013
Latkowski Bożydar, Farmakoterapia w otorynolaryngologii, PZWL.
Tylżanowska-Kisiel Joanna, Przeziębienie i grypa, Helion, 2007.