Imunita dieťaťa – dbajte a posilňujte

Imunitný systém je prirodzený štít, ktorý chráni organizmus pred mikroorganizmami – mikróbmi vyvolávajúcimi rôzne ochorenia. Imunitný systém sa buduje v prvých dvanástich rokoch života. Práve v tejto vývinovej etape preto treba zvyšovať obranyschopnosť organizmu. Existuje na to niekoľko overených metód.

 

Úlohou imunitného systému je ochrana pred vírusmi, baktériami a plesňami. Organizmus si mnoho rokov buduje bariéru, ktorá ho chráni pred infekciami. Až dosiahnutie plnej imunologickej zrelosti zabezpečí väčšiu odolnosť voči pôsobeniu patogénov. V každom období vývinu je preto veľmi dôležité starať sa o zdravie dieťaťa, poskytovať mu správnu stravu a zabezpečiť vhodnú fyzickú aktivitu.

 

Novorodenca v prvých dňoch života chránia protilátky, ktoré mu matka poskytovala počas tehotenstva. Túto rolu neskôr plní materské mlieko, ktoré obsahuje imunoglobulíny, zabezpečujúce ochranu pred vírusmi. Aj dojčené deti – pochopiteľne – ochorejú, stáva sa to však omnoho zriedkavejšie a priebeh choroby je rozhodne miernejší. Stravu polročných detí je potrebné obohatiť o zeleninu a ovocie a časom do nej zaradiť aj chudé mäso, vajcia, jogurty a ryby, pretože minerály a vitamíny sa najlepšie absorbujú práve z týchto potravín. Spolu s nárastom telesnej hmotnosti a rozvojom vnútorných orgánov sa treba postarať o správnu dávku živín (denná spotreba energie a živín u dieťaťa vo veku 1 až 3 rokov je približne 1000 – 1300 kcal, u dvanásťročného už 2300 – 2600 kcal). K najlepším kúram na posilnenie obranyschopnosti patria vitamíny obsiahnuté v skonzumovanej strave:

 

  • A (posilňuje imunitný systém organizmu, nachádza sa v mrkve, tekvici, špenáte alebo paradajkách),
  • C (vytvára ochrannú bariéru pred škodlivými mikroorganizmami, nachádza sa s v čiernych ríbezliach, citrónoch, jablkách a kapustách rôznych druhov),
  • D (organizmu ho dodávame konzumáciou vajec, rýb a pitím mlieka a mliečnych výrobkov),
  • DHA (kyselina zo skupiny omega-3, prítomná v rybách a morských riasach),
  • E a B6 (pomáhajú v boji proti vírusom, nachádzajú sa v orechoch, zrnách obilnín, šalátoch a špenáte).

 

Na celkové posilnenie obranyschopnosti organizmu je nevyhnutný aj pohyb, napríklad každodenné hodinové prechádzky alebo hry na čerstvom vzduchu. Dieťa musí byť oblečené vhodne podľa počasia, najlepšie ako tzv. cibuľa (vo vrstvách). Nezabúdajme na to, aby pri sedení v kočíku malo na sebe o jednu vrstvu viac a pri fyzickej aktivite o jednu vrstvu menej ako mama.

 

Dôležitú úlohu pri posilňovaní organizmu zohráva aj spánok, ktorý je potrebný na regeneráciu, vývin a rast. Ak má dieťa upchatý nos (z dôvodu opuchu alebo zahlienenia), nedokáže pokojne prespať noc. Spánok prerušovaný dýchacími ťažkosťami oslabuje imunitný systém, ktorý ešte nie je plne vyvinutý, a je príčinou podráždenia počas dňa. Aby sme tomu zabránili, treba večer vyvetrať spálňu, zabezpečiť v miestnosti teplotu 18 – 19 stupňov a (v prípade nádchy) použiť liek na uvoľnenie nosa a uľahčenie dýchania, napríklad OLYNTH® HA 0,05 %.

 

 

Zoznámte sa s metódami posilňovanie detskej imunity.

 

Dieťaťu obzvlášť pri nádche hrozia mnohé komplikácie, napr. zápal stredného ucha. Neliečené alebo ignorované infekcie horných dýchacích ciest vytvárajú priaznivé podmienky pre vznik zápalových stavov v oblasti ucha. Príčinou je hlien nahromadený v nose, ktorý steká do dutín a Eustachovej trubice. U detí vedie sluchová trubica viac vodorovne ako u dospelých a zostáva neustále otvorená, preto sa do nej omnoho rýchlejšie dostanú nahromadené hlieny. Práve preto je dôležité okamžite začať liečbu spočívajúcu v zmiernení opuchu sliznice, čím sa nos uvoľní a hlieny sa odstránia.

 

 

Literatúra: 

Grypa i przeziębienie. Porady lekarza rodzinnego, opracowanie zbiorowe, Literat, 2012.

Iwanowicz-Palus Grażyna, Ciąża, poród, macierzyństwo, Wydawnictwo Rea, 2013.

Zielińska-Pisklak Monika, Szeleszczuk Łukasz, Kuras Marzena, Rola witaminy C i cynku we wspomaganiu układu odpornościowego, [v:] „Lek w Polsce”, zv. 23, č. 11-12’13.

Ďalšie články

Upchatý nos u detíBoj s infekciami – nádcha a kašeľ u dieťaťaAko naučiť dieťa siakať?
;