Ráno dieťa ide z domu usmiate a spokojné. Návrat už vyzerá menej optimisticky. Blčiace líca, vodnatá nádcha, zvýšená telesná teplota, celkové rozladenie a oslabenie. Rozvíja sa infekcia a detský organizmus s ňou začína bojovať. Prvý krok, ktorý treba urobiť, je zmierniť ťažkosti.
Počiatočné príznaky vírusovej infekcie horných dýchacích ciest často považujeme za banalitu. Môžu však viesť k zápalovým stavom (napr. zápalu ucha, hrtana, priedušiek alebo pľúc), čo si už môže vyžadovať antibiotickú liečbu. Nádcha a kašeľ sú ťažkosti, ktoré signalizujú narušenie správneho fungovania dýchacej sústavy. Objavujú sa v intervale 48 až 72 hodín od kontaktu s vírusom.
Prvý signál začínajúcej infekcie je celkové rozladenie. Dieťa je unavené, spomalené, ospalé, má lesklé oči, neustále je smädné a má zvýšenú telesnú teplotu. Táto reakcia je pozitívny príznak – organizmus dáva najavo, že začal bojovať s vírusmi. Z dôvodu zápalu sa zvyšuje prekrvenie tkanív, vďaka čomu sa obranyschopné bunky rýchlejšie dostanú k zdroju infekcie a vírusy pri zvýšenej telesnej teplote zahynú. Je nevyhnutné zostať doma a odpočívať, aby sme organizmu pomohli prekonať infekciu. V tejto situácii pomôže aj cesnak s teplým mliekom alebo medom, ktorý pôsobí proti baktériám a plesniam.
Dieťa pri infekcii trápi aj nádcha. Spočiatku je vodnatá, postupom času sa zmení na hustú a hlienovitú. Objavuje sa aj opuch nosovej sliznice. Upchatý nos a v ňom nahromadené hlieny spôsobujú problémy s dýchaním nosom, ktoré prekážajú pri bežných denných činnostiach a podieľajú sa aj na prebdených nociach. Najlepším spôsobom boja s nádchou je pravidelné čistenie nosa dieťaťa a odstraňovanie hlienov, ako aj pitie veľkého množstva tekutín (hydratovaním organizmu zvlhčujeme aj sliznicu nosa). Zmierniť príznaky môže pomôcť aj OLYNTH® HA 0,05 % alebo OLYNTH® 0,05 %. Lieky vo forme nosových roztokových aerodisperzií obsahujú xylometazolín, vďaka ktorému dochádza k sťahovaniu cievok nosovej sliznice a zmierneniu opuchu a prekrvenia nosovej sliznice, čím sa zároveň redukuje množstvo hlienu. Účinkujú až desať hodín a uvoľnením dýchania nosom môžu prispieť k pokojnému spánku nielen dieťaťa, ale aj jeho rodičov.
Boj s infekciou u dieťaťa často sprevádza aj kašeľ. Škrabanie v hrdle signalizuje, že v dýchacích cestách vznikol zápalový stav (v dôsledku preniknutia vírusov) a sliznica hrdla je podráždená. Deti môže trápiť suchý aj vlhký kašeľ. Suchý kašeľ sa najčastejšie objavuje na začiatku ochorenia. Vtedy je vhodné siahnuť po liekoch na zmiernenie kašľa. Pri vlhkom kašli (v pokročilej fáze ochorenia) je hlien nahromadený v horných dýchacích cestách vlhký, hustý a len ťažko sa dá vykašlať. V takom prípade je vhodné použiť lieky na podporu vykašliavania.
Ak dieťa bojuje s infekciou, kašle a telesná teplota prekročí 38,5 °C, treba podať lieky proti horúčke. Pomôže aj sprchovanie vlažnou vodou. Používajú sa, aby organizmus vydal teplo do okolia. Zároveň je dôležité podávať veľké množstvo tekutín. Horúčka neprospieva vnútorným orgánom, nervovej sústave ani obehovej sústave. Vysoká telesná teplota je signál, že sa treba ísť poradiť s lekárom.
Literatúra: