Ako si správne čistiť nos pri nádche?

Zápal nosovej sliznice (ľudovo nádcha) je nepríjemné ochorenie, ktoré postihuje každého z nás, a to predovšetkým v jesennom a zimnom období. Vtedy sme náchylní na pôsobenie vírusov, baktérií a iných mikroorganizmov. Pri nádche treba pamätať na správnu hygienu nosa. Ako má vyzerať v praxi?

 

Správna hygiena horných dýchacích ciest je jedným z najdôležitejších spôsobov boja proti prechladnutiu. Keď už sa objaví nádcha, vždy treba používať jednorazové hygienické vreckovky. Dôležité je nesmrkať oboma nosovými dierkami súčasne, pretože vtedy sa zvyšuje tlak v nose, hlieny (nakazené vírusom) prenikajú do dutín a spôsobujú infekciu uší (vyvolávajú zápal). Vhodná je aj inhalácia (napr. vodnej pary alebo záparu z éterických olejov), a to najmä u detí, ktoré sa ešte nedokážu samé vysmrkať. Pri čistení horných dýchacích ciest pomáhajú aj prípravky s obsahom morskej vody, ktoré možno rozdeliť na roztoky izotonické (pomáhajú odstrániť hlieny) a hypertonické (riedia zahlienenie, ktoré sa potom z nosa ľahšie odstráni). Pri čistení nosa u malých detí možno použiť aj odsávačku alebo tradičnú „hrušku“. Tieto metódy sú najúčinnejšie, ak je výtok riedky.

 

OLYNTH® metódy správneho čistenia nosa a riešenie nádchy.

 

Kýchací reflex je obranný mechanizmus nášho tela, ktorý nám – podobne ako proces smrkania – umožňuje zbaviť sa vírusov z organizmu. Žiaľ, nie je ľahké zbaviť sa výtoku z nosových otvorov, a to najmä ak sa objaví aj opuch nosovej sliznice alebo hlieny zhustnú. V takom prípade je vhodné postarať sa o spriechodnenie nosa príslušnými liekmi alebo prípravkami. Dobrým riešením sú nosové roztokové aerodisperzie – napríklad OLYNTH® 0,1 % alebo OLYNTH® HA 0,1 %. Obsahujú xylometazolín, ktorý obnovuje priechodnosť nosa a uľahčuje dýchanie nosom.
 

 

 

Správne čistenie nosových otvorov má veľký zdravotný význam, pretože nos chráni náš organizmus pred ochoreniami. Nachádzajú sa v ňom riasinky filtrujúce prúdiaci vzduch, ktorý zohrievajú a vychytávajú z neho nečistoty (napr. častice alergénov, vírusy, baktérie). Tie sa potom z tela odstraňujú reflexným kýchaním. Nos je veľmi citlivý na vonkajšie faktory, ktoré môžu narušiť jeho správnu funkciu. Keď sme unavení alebo máme za sebou prebdené noci, aj náš imunitný systém je oslabený, čo prospieva vzniku infekciíV takých prípadoch treba rýchlo rozpútať boj proti nepriateľovi a použiť vhodné lieky. 

 

Nádchu často vnímame ako nepríjemnú komplikáciu, nesmieme však zabúdať, že neliečená nádcha môže viesť k závažným infekciám, ako sú napríklad:
zápal dutín, zápal ucha (najmä u detí), zápal priedušiek alebo chronická nádcha.

 

 

Literatúra: 

P. Dąbrowski, Zapalenie górnych dróg oddechowych, [v:] „Przewodnik Lekarza”, 2002, 5, 3, s. 37–42.

P. Rapiejko, A. Lipiec, Podział nieżytów nosa, [v:] „Alergia”, 2013, nr 2, s. 6-8

Ďalšie články

Spoznajte typy nádchyZabojujte s nádchou rýchloAlergická nádcha – spoznajte ju a predchádzajte jej
;